BUNLARA DİKKAT

BUNLARA DİKKAT

SELEYE OTURMADAN BUNLARA DİKKAT
BUNLARA DİKKAT EDİN
Seleye oturmadan önce:
* Lastiklerin basıncını, balon oluşup oluşmadığını, diş kalınlığını kontrol edin.

* Yağsız bir motorla yola çıkmak istemezsiniz. Yağ seviye kontrolü sizi büyük masraflardan kurtaracak basit bir işlemdir. Ayrıca antifriz seviyesi de penceresinden kontrol edilmeli. Haftada bir de debriyaj ve fren hidroliklerini kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Her sabah motorunuzun altına bakın ve gözleriniz yerde yağ veya sıvı akıntıları olup olmadığını arasın.

* Far ve stop lambalarınıza bakın. Ön ve arka frenlere basarak fren lambanızı kontrol edin. Bu çok önemli. Uzun ve kısa farlarınızı kontrol edip, yeni motorların çoğunda hep açık olsa da farınızı gece gündüz açık bırakın.

* Bütün sinyallerinizi çalıştırın, ön ve arka taraftan kontrol edin. Bir patlak ampul, diğer sinyallerin düzensiz veya hiç çalışmamasına neden olacaktır. Varsa dörtlü flaşörünüzü de kontrol edin.

Motora bindikten sonra:
* Gaz ve debriyaj. Her ikisinin düzgün ve akıcı bir şekilde çalıştığından emin olun. Gaz kolunu çekip bırakın, otomatik olarak başlangıç konumuna dönmelidir. Debriyajınız telli ise yumuşakça ve takılmadan çalışıp çalışmadığına bakın.

* Aynalar temiz ve yola çıkmadan ayarlanmış olmalıdır. Aynaları hem arkanızı hem de yan şeritleri görebilecek şekilde ayarlayın. Doğru konumda bir aynada kolunuzun veya omzunuzun ucunu görmelisiniz.

* Frenleri ön ve arka olmak üzere ayrı ayrı deneyin. Ön fren kolu ve arka fren pedalı direnç göstermeden en aşağıya iniyorsa veya sert kalıyorsa hidrolik/hava problemi olabilir.

* Kornanızı kontrol edin.

Not: Motosikletin kullanım kılavuzu, aslında motorunuzda neye bakılması gerektiği ve neyin nerede olduğu hakkında iyi bir bilgi kaynağıdır. Okumayı ihmal etmeyin.